Wydarzenia na trasie Podlaskiego Szlaku Bocianiego

XVI Kaziuk Suwalski

Kulturalne, Suwałki - ul. Patli i fragment ul. Witosa (obok kościoła p.w. św. Kazimierza Królewicza)

Informacje o wydarzeniu

01

Zgodnie z ponad czterechsetletnia tradycja, z początkiem marca odbędzie się w Suwałkach kiermasz kaziukowy. Chociaż dzień św. Kazimierza jest daleki od początku astronomicznej wiosny, mamy nadzieję, że będzie jej zwiastunem.

Wstęp wolny

XVI Kaziuk Suwalski, czyli „jarmark odpustowy w nowomiejskich realiach” wywodzi się ze wspólnej dla Polski i Litwy tradycji uczczenia świętego Kazimierza – patrona Metropolii Wileńskiej i Wielkiego Księstwa Litewskiego, której Suwalszczyzna była częścią do 1795 r. Choć współczesny kiermasz ma charakter bardziej wielkomiejski, to mimo upływu czasu nie zatracił swego kolorytu. Podobnie jak w latach ubiegłych Kaziuk Suwalski będzie mieścił się przy parafii pod wezwaniem św. Kazimierza Królewicza.

Organizatorzy – Suwalski Ośrodek Kultury działający wspólnie z parafią p.w. św. Kazimierza – dołożą wszelkich starań by zachować historyczną ciągłość kulturową Kaziuka Suwalskiego, który podobnie jak jego pierwowzór, Kaziuk Wileński, zmienia charakter w zależności od terminu, w jakim się odbywa. Gdy odpust kazimierski przypada w karnawale – impreza ma charakter ludyczny, jeśli w Wielkim Poście – refleksyjny.

Na kiermaszu można będzie kupić rękodzieło ludowe zarówno z Suwalszczyzny, jak i będące dziełem litewskich twórców, specjalnie na ten dzień zapraszanych do Suwałk. Ulice Patli i fragment Witosa w pobliżu kościoła zapełnią się kolorowymi kramami, na których prezentowane będą autentyczne dzieła sztuki ludowej.

Nie zabraknie ręcznie wykonanej ceramiki ludowej, wyrobów plecionych czy też cieszących się wielką popularnością palm wielkanocnych, różnobarwnych pisanek pieczołowicie zdobionych wzorami przekazywanymi z pokolenia na pokolenie – wszystko, by stworzyć wyjątkowy nastrój i niepowtarzalny klimat tego święta.

Wielbiciele smacznego jadła znajdą na straganach przygotowane tradycyjnymi metodami smakowite wędliny, pieczywo, smalec i inne specjały. W trakcie każdego suwalskiego Kaziuka prezentowane są także pokazy dawnego rzemiosła ludowego.

Jak co roku na „XVI Kaziuku Suwalskim” planujemy udział ok. 100 twórców rękodzielników, a także ok. 40 członków zespołów i solistów reprezentujących autentyczną tradycję regionu Suwalszczyzny.

Zobacz podobne wydarzenia

Zobacz wszystkie