Wydarzenia na trasie Podlaskiego Szlaku Bocianiego

Koncert muzyki chasydzkiej w ramach Wschód Kultury/Inny Wymiar

Koncerty, Muzeum w Tykocinie Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku

Informacje o wydarzeniu

29

Zapraszamy do Wielkiej Synagogi w Tykocinie o godz. 16.00 na koncert polsko-amerykańskiego trio w składzie: Alan Bern – akordeon i melodyka, Paweł Szamburski – klarnet, Ksawery Wójciński – kontrabas. Koncert odbędzie się w ramach projektu „Modrzycer klan”, zorganizowany podczas Festiwalu Wschód Kultury – Inny Wymiar przez Białostocki Ośrodek Kultury przy współpracy Narodowego Centrum Kultury.

Polsko-amerykańskie trio wybitnych instrumentalistów – mistrzów improwizacji zainspirowała muzyka tworzona od polowy XIX wieku niemal do dziś przez członków rodziny Taub znanych jako dynastia Modrzyc, poczynając od Ezechiela Ben Cwi-Hirsz Tauba z Kazimierza Dolnego – pierwszego kompozytora w rodzie, aż do cadyka z Izraela Dana Tauba, którego ostatnią kompozycją był nigun powstały w 2004 roku. Niezwykłe obszary mistycznych chasydzkich kompozycji stanowią przestrzeń, w której artyści Tria poruszają się z wielką klasą, wiedzą i wrażliwością tworząc nad wyraz współczesną i nowatorską opowieść.

Alan Bern – jeden z najznakomitszych pianistów i akordeonistów współczesnej muzyki żydowskiej, kompozytor i aranżer. Jako muzyk i pedagog bierze udział w wielu ważnych, światowych festiwalach muzyki żydowskiej, a jego kompozycje były wielokrotnie nagradzane w Europie, USA i Izraelu.

Paweł Szamburski – wybitny klarnecista i kompozytor młodego pokolenia. Jest jednym z najciekawszych muzyków warszawskiej sceny improwizowanej. Jego autorska interpretacja wątków liturgicznych pięciu religii basenu Morza Śródziemnego pt. „Ceratitis capitata” została bardzo wysoko oceniona przez krytykę i publiczność.

Ksawery Wójciński – kontrabasista, kompozytor i improwizator. Jego zainteresowania kompozytorskie sięgają od muzyki dawnej, aż po najbardziej wyrafinowaną, improwizowaną muzykę współczesną.

Wstęp wolny!

Zobacz podobne wydarzenia

Zobacz wszystkie