Propozycja na weekend – Puszcza Białowieska

Opublikowano 26 czerwca 2015

miejsce_mocySobota

  • Wędrówka do serca Puszczy (3 h). Przez południową część Obrębu Ochronnego Rezerwat, najcenniejszy obszar przyrodniczy Białowieskiego Parku Narodowego, poprowadzi nas szlak „Do Dębu Jagiełły”. Na trasie mamy gwarantowane wytchnienie od cywilizacji, a białowieski przewodnik pokaże nam bogactwo przyrodnicze ostatniej puszczy w Europie.
  • Spacer po Szlaku Dębów Królewskich i Wielkich Książąt Litewskich (1 h) – dowiemy się co łączyło polskich królów i litewskich książąt z Puszczą Białowieską.
  • Przejazd przez puszczańskie wsie Pogorzelce, Teremiski, Budy – tu warto spróbować specjałów podlaskiej kuchni.
  • Wizyta w Rezerwacie Pokazowym Żubrów (1 h) – staniemy „oko w oko” z żubrzą rodziną, a także innymi naturalnymi mieszkańcami puszczy: wilkami, jeleniami, żbikiem i rysiem. Naocznie przekonamy się też co wynikło z „bliskich kontaktów” żubrów z bydłem domowym (żubronie). Po zwiedzaniu możemy nabyć pamiątki z Puszczy Białowieskiej na jednym z licznych straganów
  • Po trudach wędrówek przyrodniczych przyda się relaks w Parku Wodnym w Hajnówce – kompleksie basenów, jacuzzi i saun.

Niedziela

  • Przejazd drezynami (0d 0,5 do 3 h) – odjazd do wyboru różne trasy pozwalające na obserwację Puszczy Białowieskiej, np. do Miejsca Mocy. Powrót tą samą trasą.
  • Wędrówka szlakiem pieszym do Miejsca Mocy (2h) – tajemniczej polany porośniętej nietypowymi dla puszczy gatunkami drzew jak głogi czy grusze, na której dopatrzeć się można kamiennego kręgu. Prawdopodobnie jest to dawne miejsce kultu odznaczające się pozytywną energią (4 km w jedną stronę).
  • Zwiedzanie Soboru Św. Trójcy w Hajnówce (0,5 h) – cerkwi o nowoczesnej architekturze i ciekawym wnętrzu, w którym warto zwrócić szczególną uwagę na ceramiczny ikonostas oraz nietypowe panikadiło (żyrandol)
  • Wyjazd w drogę powrotną

Informacje praktyczne:

Regionalne Centrum Informacji Turystycznej w Białymstoku***

Centrum Turystyki Regionu Puszczy Białowieskiej *** – Lokalna Organizacja Turystyczna

 

Rezerwat Pokazowy Żubrów_2 - A. Ostaszewska

Czy wiesz że…

W wierzeniach słowiańskich bociany przynoszą szczęście gospodarzom, u których założyły gniazdo.

Pozostałe aktualności

Archiwum aktualności