Konkurs „Uwaga łosie na szosie!”

Opublikowano 11 stycznia 2015

Lubisz łosie? Może widziałeś je kiedyś jadąc przez zimowy las? Weź do ręki kamerę, komórkę lub tablet i nakręć film promujący bezpieczną jazdę na terenach zamieszkałych przez łosie! Twój film pomoże chronić ludzi i zwierzęta!

Łoś jest największym ssakiem żyjącym na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego. Rozległe biebrzańskie bagna to jedyny region Polski, gdzie łosie przetrwały w naturalnym środowisku. Matecznikiem, dającym schronienie w trudnym czasie II wojny światowej, ostatnim kilkunastu, potem kilkudziesięciu osobnikom, było Czerwone Bagno. Aby chronić ten gatunek, w 1925 roku utworzono rezerwat „Czerwone Bagno”, jeden z najstarszych i najbardziej znanych obszarów ochrony ścisłej w Polsce. Po II wojnie światowej sytuacja łosi była skrajnie niepewna, a niewielka rodzima populacja liczyła zaledwie 8 obserwowanych tam sztuk. Ze względu na dodatkowe nękanie przez kłusowników, łosie w swoim mateczniku zostały objęte specjalną ochroną. W tym celu powołano strażników łosiowych, których zadaniem była obserwacja poszczególnych osobników i opieka nad nimi. Wiedza na temat łosi została zgromadzona w „Księdze Łosi Rajgrodzko – Kobielańskiego Środowiska” założonej w 1958 roku przez pracowników Rezerwatu Łosi „Czerwone Bagno”. Działania te  pozwoliły na odrodzenie się biebrzańskiej populacji łosi. Jednak intensywne odstrzały i brak rzetelnych szacunków liczebności w kolejnych latach, doprowadziły do drastycznego spadku populacji największego bagiennego ssaka. W związku z tym w 2001 roku wprowadzono moratorium na odstrzał łosia w Polsce, czyli zawieszenie polowań i całoroczny okres ochronny. W ciągu tych kilkunastu lat łosie rozprzestrzeniły się w głąb kraju, a nad Biebrzą coraz częściej spotyka się byki o pięknych porożach w kształcie łopat.

Obecnie, gdy gatunek ten stał się bardziej liczny niż przed laty, powraca dyskusja na temat odwieszenia moratorium. Jednym z powodów są kolizje samochodów z łosiami. Rodzi się więc pytanie, jak zapobiec wypadkom drogowym z udziałem zwierząt?

źródło: Biebrzański Park Narodowy

Regulamin konkursu i więcej informacji: Biebrzański Park Narodowy.

Czy wiesz że…

W świecie arabskim dusze podróżują w ciałach bocianów tych, którzy za życia nie odbyli pielgrzymki do Mekki. Stąd ptaki te zawsze cieszyły się przychylnością człowieka i objęte były ochroną.

Pozostałe aktualności

Archiwum aktualności