Bocianie gniazda

Opublikowano 29 kwietnia 2015

Dzięki Fundacji Przyrodniczej „pro NATURA” i grupie „ENERGA” zrealizowano niewielki projekt, ale ważny dla trzech par bocianów, pod tytułem „Gniazda na przywitanie bocianów w Nadborach gm. Jedwabne, pow. łomżyński”.

Projekt zrodził się podczas liczenia bocianów w lipcu 2014 roku, we wsi Nadbory w gminie Jedwabne. Nadbory to niewielka wieś położona niedaleko Biebrzańskiego Parku Narodowego (ok. 1700 m od granicy) i 1000 m od granicy obszaru Natura 2000 „Ostoja Biebrzańska” i „Dolina Biebrzy”. Okazało się, że wszystkie 3 gniazda bociana białego w tej wsi są zagrożone. Właściciele posesji zwrócili się z prośbą, aby ratować te gniazda (chcą je mieć dalej na swoich posesjach).

Dzięki dotacji Funduszu dla Przyrody, w dniu 27 marca 2015 roku zrealizowano projekt. Można powiedzieć, że w ostatniej chwili, bo podczas montażu nad głowami krążył już bocian, a w sąsiedniej miejscowości widziano stojącego na gnieździe. Działania zostały pozytywnie odebrane wśród społeczności lokalnej. Czy tak samo docenią to bociany?

Źródło: www.biebrza.org.pl

Więcej informacji i zdjęcia z przeprowadzonych prac: Biebrzański Park Narodowy

Czy wiesz że…

Sukces bocianiego lotu tkwi, w wykorzystaniu przez niego ciepłych strumieni powietrza poprzez długie i potężne skrzydła, które umożliwiają mu lot bez zbędnych strat energii. Dlatego też bociany wybierają trasę dłuższą, nad lądami afrykańskimi, czy bałkańskimi, które są jednak dla nich mniej wymagające.

Pozostałe aktualności

Archiwum aktualności