Wydarzenia na trasie Podlaskiego Szlaku Bocianiego

Obóz „Akcja Siemianówka”

Inne, Okolice Zalewu Siemianówka

Informacje o wydarzeniu

17

Do końca października potrwa kolejny już, jesienny Obóz „Akcja Siemianówka”.
Przez ponad 3 miesiące miłośnicy ptaków będą je łapać, badać i obrączkować. Wszystko po to, by dowiedzieć się jakie gatunki bytują w okolicach Zalewu Siemianówka i jakie migrują tamtędy w drodze do swoich zimowisk.

Studenci rozstawiają kilkadziesiąt sieci oraz pułapki tunelowe w różnych siedliskach m.in. w lesie, na łące, wśród krzewów, w trzcinowiskach, a jeżeli niski poziom wody pozwala, także na błotnych łachach tworzących wyspy. Wolontariusze razem z licencjonowanymi obrączkarzami sprawdzają siatki i pułapki podczas obchodów. Następnie ptakom zakładana jest odpowiednia obrączka ze specjalnym numerem identyfikacyjnym, oznaczany jest gatunek oraz sprawdzana kondycja, a także otłuszczenie, czyli jaki zapas energii zgromadził dany osobnik na okres wędrówki. Ponadto zbierane są pomiary biometryczne oraz waga. Potem ptaki są wypuszczane na wolność. Dane zebrane w ten sposób są przesyłane do Stacji Ornitologicznej Muzeum i Instytutu Zoologii PAN z Gdańska, która pełni rolę Krajowej centrali obrączkowania ptaków. Informacje te służą również studentom m.in. do tworzenia prac licencjackich i magisterskich.

Akcja Siemianówka jest organizowana od 2002 roku. To jeden z największych obozów obrączkarskich w Polsce i jedyny w północno–wschodniej części kraju. Podczas ponad dziesięcioletniej historii obozu złapało się około 70 tysięcy ptaków, wśród nich wiele bardzo ciekawych gatunków, np. modraczek, świstunka złotawa, świstunka żółtawa, dubelt, błotniak stepowy, zaroślówka, wodniczka, żołna. W pobliżu obozu można zaobserwować migrujące ptaki drapieżne, setki pospolitych, a także rzadkich siewek, takich jak płatkonóg płaskodzioby, biegus płowy, biegus arktyczny czy terekia.

Organizacja oraz przyrodnicze walory obozu zostały docenione przez Stację Ornitologiczną PAN i dzięki temu we wrześniu to właśnie nad Siemianówką kolejny raz odbędzie się praktyczna część kursu obrączkarskiego. Kandydaci na licencjonowanych obrączkarzy przez kilka dni będą pod okiem egzaminatora wykazywać się wiedzą na temat ptaków, umiejętnościami ich rozpoznawania i oznaczania.

Do udziału w Akcji Siemianówka studenci zapraszają wszystkich pasjonatów ornitologii. Na obozie można się nauczyć identyfikowania gatunków i technik postępowania z ptakami, a także zdobyć wiedzę o biologii tych zwierząt. Chętni mogą się zgłaszać telefonicznie pod numerem 668 553 270.-

Zobacz podobne wydarzenia

Zobacz wszystkie