Wycieczka jednodniowa „Szlakiem Kanału Augustowskiego”
- Przyjazd do Augustowa – letniej stolicy Polski. Spacer po mieście (Rynek Z. Augusta, Bulwary nad rzeką Netta, molo. Zabawa na wyciągu nart wodnych na Jez. Necko) (2,5 h)
- Rejs statkiem Żeglugi Augustowskiej fragmentem Szlaku Papieskiego ze śluzowaniem w Przewięzi (1,5 h).
- Studzieniczna – spacer do Sanktuarium Maryjnego. Wizyta w Centrum Edukacji Leśnej Nadleśnictwa Augustów. Wędrówka ścieżką przyrodniczą „Do Pomnika Leśnika” (1,5 h).
- Przejazd wzdłuż Kanału Augustowskiego do dwukomorowej śluzy Paniewo i dalej do Mikaszówki z ciekawym drewnianym kościołem (2 h).
Wycieczka weekendowa „W baśniowej krainie”
Piątek
- Augustów – Bulwary nad rzeką Netta, molo. Zabawa na wyciągu nart wodnych na Jez. Necko (2 h)
- Rejs statkiem Żeglugi Augustowskiej fragmentem Szlaku Papieskiego ze śluzowaniem w Przewięzi (1,5 h).
- Studzieniczna – spacer do Sanktuarium Maryjnego. Wizyta w Centrum Edukacji Leśnej Nadleśnictwa Augustów. Wędrówka ścieżką przyrodniczą „Do Pomnika Leśnika” (1,5 h).
- Przejazd wzdłuż Kanału Augustowskiego do dwukomorowej śluzy Paniewo i dalej do Mikaszówki z ciekawym drewnianym kościołem (2 h).
Sobota
- Przejazd do Krzywego k. Suwałk – siedziby Wigierskiego Parku Narodowego. Udajemy się na fascynujący spacer ścieżkami edukacyjnymi „Las” oraz „Suchary” – do malowniczo zarastających śródleśnych jeziorek (1,5 h).
- Zwiedzanie nowoczesnego Muzeum Wigier w Starym Folwarku (1 h). Przy ładnej pogodzie warto chwilkę zatrzymać się na plaży przy siedzibie muzeum lub skorzystać z przejażdżki łodzią do podwodnych obserwacji dna jeziornego (45 min.).
- Przejazd na półwysep wigierski do zabudowań dawnego klasztoru kamedułów. Zwiedzamy architektoniczną perłę Wigier – barokowe założenie klasztorne z kościołem p.w. Niepokalanego Poczęcia Maryi, Apartamentami Papieskimi, kompleksem eremów (1 h).
- Spływ kajakowy największą rzeką Suwalszczyzny – Czarną Hańczą na odcinku Wysoki Most – Frącki. Płyniemy w malowniczej scenerii Puszczy Augustowskiej. (3-4 h)
Niedziela
- Przejażdżka Wigierską Kolejką Wąskotorową z Płociczna do Krusznika i z powrotem (3 h).
- Suwalski Park Krajobrazowy – bajkowa kraina tysiąca jezior. Wchodzimy na Górę Cisową nazywaną Suwalską Fudżijamą, skąd podziwiamy polodowcowe krajobrazy. Wędrujemy do rezerwatu „Głazowisko Bachanowo”. W siedzibie Suwalskiego Parku Krajobrazowego – Turtulu – oglądamy ekspozycję przyrodniczą oraz wspinamy się na oz turtulski. Moczymy nogi w najgłębszym polskim jeziorze Hańcza (3 h).
- Przejazd do Stańczyk. Podziwiamy „Akwedukty Puszczy Rominckiej” (0,5 h)
- Wyjazd w drogę powrotną.
Wycieczka tygodniowa
1 dzień
- Zwiedzanie letniej stolicy Polski – Augustowa.
- Rejs statkiem Żeglugi Augustowskiej Szlakiem Papieskim ze śluzowaniem w Przewięzi.
- Zwiedzanie Sanktuarium w Studzienicznej i spacer po ścieżce „Do Pomnika Leśnika”
2 dzień
- Całodniowy spływ kajakowy Kanałem Augustowskim na trasie Mikaszówka – Płaska (13 km). Na trasie wiele emocji – pokonujemy 3 śluzy, w tym jedną dwukomorową – Paniewo.
3 dzień
- Wigierski Park Narodowy:
- Krzywe – ścieżki edukacyjne „Las” i „Suchary”. Przy dobrej pogodzie możliwość plażowania nad jez. Czarnym.
- Stary Folwark – zwiedzanie nowoczesnego Muzeum.
- Klasztor pokamedulski – perełka architektoniczna Wigierskiego Parku Narodowego.
- Rejs statkiem „Kameduła” po jez. Wigry.
- Przejażdżka Wigierską Kolejką Wąskotorową z Płociczna do Krusznika i z powrotem
4 dzień
- Przejazd do Sejn – zwiedzanie zabudowań podominikańskiego klasztoru, bazyliki Nawiedzenia NMP z wyjątkową rzeźbą – tzw. Madonną szafkową, a także Centrum „Pogranicze” w Białej Synagodze
- Wizyta w Puńsku – stolicy polskich Litwinów, zamieszkaną w 80% przez przedstawicieli tej narodowości. Zwiedzamy Dom Litewski oraz Starą Plebanię z regionaliami.
- Nad jeziorem Szelment Wielki w Wojewódzkim Ośrodku Sportu i Rekreacji można wynająć rowery i udać się na wycieczkę wokół jeziora. Na miejscu można skorzystać także z innych atrakcji, m.in. pola do minigolfa, a zimą pojeździć na nartach.
5 dzień
- Całodniowa wycieczka rowerowa do Suwalskiego Parku Krajobrazowego:
- Wchodzimy na Górę Cisową nazywaną Suwalską Fudżijamą, skąd podziwiamy polodowcowe krajobrazy. Wędrujemy do rezerwatu „Głazowisko Bachanowo”. W siedzibie Suwalskiego Parku Krajobrazowego – Turtulu – oglądamy ekspozycję przyrodniczą oraz wspinamy się na oz turtulski. Moczymy nogi w najgłębszym polskim jeziorze Hańcza.
- Dla płetwonurków – możliwość zejścia w głębinę Hańczy. Baza płetwonurków znajduje się w Błaskowiźnie.
- Odwiedzamy Wodziłki – wieś staroobrzędowców z zachowaną molenną. Pokonujemy trasę wokół jez. Jaczno poruszając się po ścieżce edukacyjnej.
6 dzień
- Przejazd do Stańczyk. Podziwiamy „Akwedukty Puszczy Rominckiej” rozpięte nad doliną rzeki Błędzianki.
- Zagłębiamy się w ostępy Puszczy Rominckiej o unikalnej florze i faunie mającej wiele cech tajgi, udajemy się na poszukiwanie głazów upamiętniających polowania cesarza Wilhelma II.
7 dzień
- Zwiedzanie ruin potężnej siedziby hrabiego Ludwika Michała Paca w Dowspudzie, zbudowanej w stylu neogotyku angielskiego, z której bogactwem i przepychem wiąże się powiedzenie „wart pałac Paca, a Pac pałaca”.
- Spływ rzeką Rospudą do uroczyska „Święte Miejsce”.
- Pożegnanie z Pojezierzem Augustowsko-Suwalskim i wyjazd w drogę powrotną.