Atrakcje turystyczne na trasie Podlaskiego Szlaku Bocianiego

Wigierski Park Narodowy – Ścieżki Edukacyjne

Ścieżki edukacyjne, szlaki turystyczne, Krzywe, gmina Suwałki

Informacje o obiekcie

By lepiej poznać WPN warto wybrać się na przynajmniej jedną ze ścieżek edukacyjnych „Las” (1,5 km) „Suchary” (2,5 km), „Płazy” (0,5 km), „Jeziora” (6,2 km), „Puszcza” (3,3 km). Wiodą one przez tereny bardzo atrakcyjne przyrodniczo i kulturowo, łączą się ze szlakami turystycznymi, prowadzącymi w różne rejony parku, dlatego też zwiedzanie powinno się zacząć właśnie od nich. Wzdłuż ścieżek umieszczane zostały tablice informacyjne, kładki, platformy widokowe i miejsca odpoczynku.Sieć ścieżek edukacyjnych WPN otrzymała Wyróżnienie Prezesa PROT w konkursie ” Najlepszy produkt turystyczny – Certyfikat PO 2010″

Ścieżka „Suchary” (2,5 km) ma swój początek w odległości 400 m od siedziby Parku w Krzywem i prowadzi wokół śródleśnych jezior (sucharów), przez lasy i torfowiska z charakterystycznymi dla nich roślinami i zwierzętami. Na trasie zobaczysz żeremia z zgryzy bobrowe, a przy odrobinie szczęścia – również same bobry. Przez tereny podmokłe biegną kładki, a do dyspozycji masz również zadaszone miejsce odpoczynku (jest tu łącznie 7 przystanków oraz platforma widokowa).

Ścieżka „Jeziora” (5 km) znajduje się koło wsi Gawrych Ruda, nad zatoką Słupiańską jeziora Wigry. Na trasie zobaczysz 3 jeziora Wigry, Suchar Wielki oraz Długie poznasz etapy powstawania pierwszego z nich. Dowiesz się też wielu ciekawych rzeczy o lesie, który otacza te jeziora, o jego roślinności  i żyjących w nim zwierzętach, poznasz też historię tych terenów  oraz ich geomorfologię. Na trasie znajduje się 11 przystanków. Trzeci z nich to na przykład drewniany pomost prowadzący w głąb torfowiska, a czwarty – drewniana platforma widokowa. A pomiędzy przystankami są ustawione małe tabliczki z opisami drzew i krzewów, występujących w lasach i torfowisku.

Wiele drobnych oczek wodnych zobaczysz, spacerując ścieżką „Płazy” (4,2 km) Przebiega ona wśród pól, łąk i zabagnień położonych w centralnej części półwyspu Rosochaty Róg. Wspomniane oczka znajdują się w środkowej części trasy i zostały odtworzone specjalnie dla płazów. Na ścieżce ustawiono 6 tablic informacyjnych, poświęconych poszczególnym gatunkom tych zwierząt występującym w parku oraz kładkę i pomost. Ścieżkę tę, podobnie jak pozostałe, możesz zwiedzać przez cały rok. Najciekawsza jes wiosną, bo właśnie wtedy możesz obserwować zachowanie godowe płazów.

Leśne wędrówki po parku – ścieżka „Las” (1,5 km) rozpoczyna się przy siedzibie parku w Krzywym i początkowo prowadzi po drewnianych kładkach przez podmokły, liściasty las, potem zaś wiedzie przez zróżnicowane zespoły leśne i wokół śródleśnego jeziorka Suchar. Na trasie znajduje się 12 przystanków, a tablice informacyjne opisują kilka typowych dla parku siedlisk leśnych (np. grąd, lęg, bór mieszany i bagienny) stanowisko archeologiczne z epoki kamienia, gdy występujące w parku, owady gniazdujące w glinie oraz bartnictwo.

Ścieżka „Puszcza” (3,8 km) ma swój początek w pobliżu mostu na rzece Czarna Hańcza, we wsi Wysoki Most. Idąc nią, odkryjesz kilka tajemnic z historii Puszczy Augustowskiej oraz jej przyrodniego bogactwa, zapoznasz się też z interesującą rzeźbą tutejszych terenów. Tabloice informacyjne na trasie opowiedzą Ci m.in. o starych traktach, Czarnej Hańczy, smolarni kamedulskiej, Żurawi nowym Bagnie czy starodrzewie.

Zobacz podobne obiekty

Zobacz wszystkie

Dane kontaktowe

Szukaj innych obiektów