Wycieczka jednodniowa „Polska Amazonia”
- Wyjazd z Białegostoku
- Przejazd do Śliwna. Emocjonująca przeprawa w poprzek doliny rzecznej kładką i systemem mini promów (1 h) aż do Waniewa.
- Zwiedzanie dworu i parku przydworskiego w Kurowie – siedzibie Narwiańskiego Parku Narodowego (1 h).
- Spływ pętlą „Kajakiem wokół Kurowa” (1,5 h) – z pokładu kajaka lub „pychówki” najlepiej jest podglądać przyrodę Narwiańskiego Parku Narodowego.
- Przejazd do Tykocina nad Narwią – zwiedzamy miasteczko określane mianem „Perły baroku” z najstarszą zachowaną synagogą w województwie podlaskim oraz odbudowanym zamkiem Zygmunta Augusta, najpotężniejszą twierdzą Rzeczypospolitej w XVI i XVII w. (2 h).
- Wizyta w Europejskiej Wsi Bocianiej w Pentowie (1 h) – zajrzymy do Galerii Bocianiej i podejrzymy mieszkańców ponad 30 gniazd w trakcie ich codziennych zajęć.
- Kiermusy – Edukacyjne Muzeum Oręża Polskiego im. Jerzego Hoffmana (1 h)
- Powrót do Białegostoku
Wycieczka „Weekend w Dolinie Narwi”
Piątek
- Przyjazd do Kurowa – siedziby Narwiańskiego Parku Narodowego. Zwiedzanie ekspozycji przyrodniczej w dworku, parku przydworskiego oraz spacer „Kładką wśród bagien” – tu dowiemy się o specyfice przyrodniczej NPN (1,5 h)
- Spływ wokół Kurowa (1,5 h). Z pokładu tradycyjnej płaskodennej „pychówki” najlepiej jest podglądać narwiańską przyrodę.
- Przejazd do Waniewa. Emocjonująca przeprawa w poprzek doliny rzecznej kładką i systemem minipromów (1 h) aż do Śliwna.
Sobota
- Przejazd w kierunku Kruszewa.
- Po drodze wchodzimy na Babią Górę z repliką posągu Światowida ze Zbrucza – prawdopodobne miejsce pogańskich obrzędów religijnych (0,5 h)
- W Kruszewie wędrujemy na punkt widokowy „zerwany most”. Z przyczółka mostu dwukrotnie niszczonego podczas wojen światowych (widoczne ślady po pociskach) obejrzymy rozległą dolinę Narwi z jej wieloma korytami. Po obu stronach nasypu na pewno zauważymy ślady aktywnej działalności bobrów, a w dali pozostałości XVI-wiecznej reduty obronnej zwanej „Koziołkiem” (1 h).
- Przejazd do Choroszczy. Zwiedzamy Muzeum Wnętrz Pałacowych w dawnej letniej rezydencji Branickich w pałacyku na wodzie (1 h), spacerujemy po parku pałacowym.
- Przejazd do Tykocina nad Narwią. Zwiedzamy miasteczko określane mianem „Perły baroku” z najstarszą zachowaną synagogą w województwie podlaskim oraz odbudowanym zamkiem Zygmunta Augusta, najpotężniejszą twierdzą Rzeczypospolitej w XVI i XVII w. (2 h).
- Wizyta w Europejskiej Wsi Bocianiej w Pentowie (1 h). Zajrzymy do Galerii Bocianiej i podejrzymy mieszkańców ponad 30 gniazd w trakcie ich codziennych zajęć.
- Kiermusy – Edukacyjne Muzeum Oręża Polskiego im. Jerzego Hoffmana (1 h)
- Przejazd do Góry Strękowej. Ze wzgórza zwanego „Polskimi Termopilami” rozciąga się wspaniały widok na okresowo zalewane łąki. Spacerujemy ścieżką edukacyjną „Meandrami Narwi” do Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Strękowej Górze (2,5 h)
Niedziela
- Poranna dawka adrenaliny – zamiast kawy – zabawa w parku linowym w Doktorcach nad Narwią (2 h).
- Przejazd do Zawyk – Podlaskiej Wioski Bocianiej z ponad 40 gniazdami bocianów. Ciekawa kaplica cmentarna pod wezwaniem Imienia Maryi oraz kapliczka nad źródełkiem (0,5 h). Propozycja dla rodzin z dziećmi – zabawa w gospodarstwie agroturystycznym „Bajkowa wyspa”.
- Spływ kajakowy do Suraża (3 h).
- Suraż – wchodzimy na Górę Królowej Bony, dawne grodzisko, skąd podziwiamy widoki nadnarwiańskich łąk. Zwiedzamy prywatne Muzeum Archeologiczne i wczesnośredniowieczną osadę Nawia (1,5 h)
- Wyjazd w drogę powrotną
Wycieczka tygodniowa
1 dzień
- Zapoznanie z przyrodą Narwiańskiego Parku Narodowego: zwiedzanie ekspozycji przyrodniczej w dworku i parku przydworskiego w Kurowie, spływ pętlą „Kajakiem wokół Kurowa”, emocjonująca przeprawa kładką Waniewo – Śliwno.
2 dzień
- Całodzienna wycieczka rowerowa:
- Choroszcz – Muzeum Wnętrz Pałacowych w dawnej letniej rezydencji Branickich
- Pańki – wieża widokowa nad Narwią, spacer na jaz w Rzędzianach stanowiący północną granicę Narwiańskiego Parku Narodowego, ciekawe malowidła na ścianach świetlicy wiejskiej
- Kruszewo – punkt widokowy „zerwany most”
- Przejazd prawym brzegiem Narwi przez Izbiszcze, Kol. Topilec, Topilec (ciekawa cerkiew). Po drodze piękne widoki na dolinę rzeczną.
- Kościuki – wizyta u producenta lokalnych serów narwiańskich z mleka krów rasy polska czerwona.
- Babia Góra z repliką posągu Światowida ze Zbrucza – prawdopodobne miejsce pogańskich obrzędów religijnych.
3 dzień
- Suraż – jedno z najmniejszych polskich miast. Góra Królowej Bony, dawne Rynek Ruski i Rynek Lacki, prywatne Muzeum Archeologiczne, wczesnośredniowieczna osada „Nawia”
- Przejazd do Zawyk – Podlaskiej Wioski Bocianiej z ponad 40 gniazdami bocianów. Ciekawa kaplica cmentarna pod wezwaniem Imienia Maryi oraz kapliczka nad źródełkiem. Propozycja dla rodzin z dziećmi – zabawa w gospodarstwie agroturystycznym „Bajkowa wyspa”.
- Szlak Konopielki – miejsca związane z twórczością Edwarda Redlińskiego: Frampol – miejsce urodzenia artysty, Lesznia – typowa zagroda wiejska.
- Doktorce – czas na aktywny relaks w parku linowym
- Strabla – miejscowość nadana nadwornemu lekarzowi królowej Bony Maciejowi z Krajny, nazwa pochodzi od wł. „strada bella”. Oglądamy zabytkowy dworek (własność prywatna) i kościół p.w. Wniebowstąpienia Pańskiego (m.in. kilkusetletnie drzwi do zakrystii)
4 dzień
- Podążamy Podlaskim Szlakiem Bocianim przez Kożany (cerkiew i kapliczka ze studnią), Kaniuki i Ciełuszki – przykłady bogato zdobionych drewnianych domów.
- Kraina Otwartych Okiennic – trójkąt wsi Trześcianka, Puchły, Soce z bogactwem drewnianej architektury
- Powrót przez Pawły do Ryboł: zwiedzanie „Muzeum Ojcowizy” („Baćkauszczyna”)
- Na zakończenie dnia krótka wizyta w Białymstoku – stolicy województwa podlaskiego (zwiedzamy założenie pałacowo-ogrodowe Branickich, katedrę Wniebowzięcia NMP, rynek z ratuszem, fragment Szlaku Esperanto i Wielu Kultur)
5 dzień
- Całodniowy spływ kajakowy meandrami Narwi z Suraża do Kolonii Topilec (7-8 h). W trakcie spływu warto zatrzymać się przy plaży w Uhowie i zwiedzić Galerię Narwiańską, w Bokinach (sklep ok. 100 m od koryta rzeki) oraz w Topilcu.
6 dzień
- Tykocin nad Narwią – zwiedzamy miasteczko określane mianem „Perły baroku” z najstarszą zachowaną synagogą w województwie podlaskim oraz odbudowanym zamkiem Zygmunta Augusta, najpotężniejszą twierdzą Rzeczypospolitej w XVI i XVII w.
- Wizyta w Europejskiej Wsi Bocianiej w Pentowie – zajrzymy do Galerii Bocianiej i podejrzymy mieszkańców ponad 30 gniazd w trakcie ich codziennych zajęć.
- Kiermusy – Edukacyjne Muzeum Oręża Polskiego im. Jerzego Hoffmana (1 h)
- Przejazd do Góry Strękowej. Ze wzgórza zwanego „Polskimi Termopilami” rozciąga się wspaniały widok na okresowo zalewane łąki. Spacerujemy ścieżką edukacyjną „Meandrami Narwi” do Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Strękowej Górze
- Zajęcia edukacyjne w OEE w Strękowej Górze
7 dzień
- Wzdłuż Narwi przejeżdżamy do Drozdowa, gdzie siedzibę ma Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi. W dworku Lutosławskich otrzymujemy garść wiedzy o przyrodzie i historii środkowej części Doliny Narwi.
- Łomża – zwiedzamy najstarsze miasto w obecnym województwie podlaskim, począwszy od potężnej katedry o rodowodzie gotyckim po ławeczkę z Hanką Bielicką.
- Nowogród – zwiedzamy Skansen Kurpiowski położony na wysokiej skarpie nad Narwią.
- Wyjazd w drogę powrotną